ED2019 REVIEWS

All reviews from Edinburgh Festival 2019

REVIEWS FROM PAST FESTIVALS: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11


Browse 2019 reviews by TW rating: 5/5 | 4/5 | 3/5 | 2/5 | 1/5 | All




Amy Howerska: Serious Face (Amy Howerska)
Aaron Chen: Piss Off (Just Kidding) (Fight in the Dog)
Erth's Dinosaur Zoo (Underbelly and Erth)
Wild Swimming (FullRogue / Pleasance / Bristol Old Vic Ferment)
Madame Ovary (WildChild Productions)
STYX (Second Body)
STYX (Second Body)16 August 2019

Solitary (Dutch Kills Theater Company)
Heroin(e) For Breakfast (King Brilliant Theatre / Richard Jordan Productions in association with Pleasance)
Endless Second (Cut The Cord)
Blood And Gold (Mara Menzies)
Bismillah! An ISIS Tragicomedy (Wound Up Theatre)
Steve N Allen: Better Than (Steve N Allen / The Stand Comedy Club)
Sarah Southern: Tentatively Tory (PBH's Free Fringe)
Radu Isac: Good Excuses For Sociopaths (Radu Isac)
Old Jewish Jokes (Ivor Dembina)
Garrett Millerick: Smile (Rabbit Rabbit)
Jamali Maddix: Work In Progress (IAM Presents)
Dan Soder: Son Of A Gary (Live Nation Presents)
Carl Donnelly: Shall We All Just Kill Ourselves? (Carl Donnelly)
Baby Wants Candy: The Completely Improvised Full Band Musical (Baby Wants Candy)
Grimm Tales (Grey Dog Theatre Company)
Tappuccino (Brunch Bunch)
Drone (Harry Josephine Giles, Rob Jones, Neil Simpson and Jamie Wardrop)
Deer Woman (Article 11/CanadaHub)
Frankenstein: How To Make A Monster (Battersea Arts Centre and BAC Beatbox Academy)
The Sensemaker (Woman's Move)
Normaler Than Everyone (Normaler Productions in association with Fringe Management, LLC)
Pizza Shop Heroes (Phosphoros Theatre)
Mustard (Eva O'Connor)
Meatball Séance (John Michael/PBH's Free Fringe)
How Not To Drown (Thick Skin, Traverse Theatre production with Tron Theatre, Lawrence Batley Theatre)
Full Consent To Speak On My Behalf (Good Wolf People)
Fauré Requiem By Candlelight (St Andrew Camerata)
Devon Knows How They Make It So Musical! (Free) (Take Note Community Choir)
A**Hole New World (Brian Gallagher)
Children Of The Quorn (Megan from HR)
Daniel Audritt: Better Man (Daniel Audritt)
The Establishment: Bureau De Strange (Mad Etiquette)
Jacob Hawley: Faliraki (Jacob Hawley)
Gethin Alderman Is: Sublime (Gethin Alderman)
Rachel Fairburn: The People's Princess (Live Nation)
Sketch Thieves (Purple Martian / Free Festival)
Isa Bonachera: The Great Emptiness (Isa Bonachera)
Post-Mortem (Ellandar Productions and Jessica Rose McVay Productions)
Hatch (Rose Eye Productions)
Sh!t Theatre Drink Rum With Expats (Soho Theatre in association with Show and Tell)
My Best Dead Friend (Anya Tate-Manning and Isobel MacKinnon with Zanetti Productions)
Landscape (1989) (Emergency Chorus)
Death By Shakespeare (HurlyBurly)
Baby Reindeer by Richard Gadd (Francesca Moody Productions)
Who Is Daniel King (Ed Eales-White)
Kurl Up And Dye (NUTS Theatre)
All of Me (China Plate, Cambridge Junction and The Yard Theatre)
Algorithms (Sadie Clark & Laura Elmes Productions)
Dido And Aeneas (Coro 19)
Basil Brush: Unleashed (Broken Robot Productions / So Comedy / Basil Brush Limited)
Guy Montgomery: I Was Part Of The Problem Before We Were Talking About It (Berk's Nest)
Tarot (Berk's Nest, Gein's Family Giftshop and Goose)
Marc Jennings: Getting Going (Marc Jennings)
Ivo Graham: The Game Of Life (Off The Kerb Productions)
Huge Davies: The Carpark (CKP and InterTalent Group present)
Sunshine (Stickyback Theatre)
The Greatest Magic Show (Showmen Productions)
The Long Pigs (WE3 and Cluster Arts)
Superstar (Nicola Wren and Something For The Weekend)
Funny In Real Life (Rob Rouse and Helen Rutter)
00 (Argonaut)
00 (Argonaut)13 August 2019

Umbrella Man (Teuchter Company - Colin Bramwell)
Square Go (Francesca Moody Productions)
Unexpected Item In The Bagging Area (Cambridge University Musical Theatre Society)
Scream Phone (Swipe Right Theatre)
Brian Kennedy Recovery (Brian Kennedy)
Andrew Carnegie (1835-1919) - 1 (Michael Mofidian and Keval Shah)
The Polis (A Police Tribute) (The Polis)
Raven (Chamäleon Productions in association with Aurora Nova)
Elements Of Freestyle (ISH Dance Collective)
Glenn Moore: Love Don't Live Here Glenny Moore (Avalon Management)
Kelly Convey: Telephone Voice (Off The Kerb Productions)
Mark And Haydn: Llaugh (StraightUp Productions)
Langston Kerman: The Loose Cannon (Rabbit Rabbit)
Jen Brister (Jen Brister)
Olga Koch: If/Then (Berk's Nest in association with Hannah Layton Management)
Izzy Mant: Polite Club (Get Comedy Ltd)
Obsolete (Tepid Productions)
Chris Parker: Camp Binch (Berk's Nest)
Ahir Shah: Dots (Ahir Shah)
I'm OKayfabe (Fake Heat)
AJ Holmes: Yeah, But Not Right Now (Stamptown)
Sparkle (Annie Cusick Wood, Honolulu Theatre Production supported by Catherine Wheels)
Valentina's Galaxy (Frozen Charlotte Productions)
Captain Jake And The Search For The Red Queen (Stories Alive)
Cabaret Of Curiosities (Tatwood Puppets)
Trying It On (Warwick Arts Centre and China Plate)
Lucy McCormick: Post Popular (Soho Theatre, Johnson & Mackay and United Agents)
Boar (Lewis Doherty, The North Wall and Nottingham Playhouse)
Shit (MILKE and Dee & Cornelius)
Only Bones 1.0 - Thom Monckton (Kallo Collective In Association With Aurora Nova)
Lovely Girls (The Hiccup Project)
Knock Knock (Hot Coals Theatre)
If It Didn't Matter (Cup and Dagger)
The De Nova Super (A Brilliant Everything)
Witch Hunt (A&E Comedy)
Swim (Liz Richardson in association with the Pleasance and HOME)
Standard:Elite (Hidden Track)
Piano_Play (Charlie Russell Productions)
Piramania! The Swashbuckling Pirate Musical (Sloshed Theatre)
Global Grooves, Ancient Voices (Autorickshaw)
The Carpenters Songbook (Night Owl Shows)
Southern Nights: The Story Of Southern Soul (Night Owl Shows)
Nick Elleray: Big Nick Energy (Nick Elleray / Free Festival)
Crystal Rasmussen Presents The Bible 2 (Plus A Cure For Shame, Violence, Betrayal And Athlete's Foot) Live! (United Agents)
Christopher Macarthur-Boyd: Dreamboat (Off The Kerb Productions)
Catherine Bohart: Lemon (Chambers Touring)
Rhys Nicholson - Nice People Nice Things Nice Situations (Underbelly in association with Casarotto Ramsey Management)
The Listies: Ickypedia (The Listies)
I, Piano (Adrian Hornsby)
One Duck Down (FacePlant Theatre)
First Piano On The Moon (Will Pickvance)
With Child (Claire Pointing)
Leave A Message (Jessica Rose McVay Productions and Bad Thursday)
Ticker (Fight in the Dog in association with United Agents)
HoneyBee (Eleanor Dillon-Reams)
Fix Us (Bareface)
Fix Us (Bareface)10 August 2019

Conversations With Van Gogh (Echoes Theatre)
Blodeuwedd Untold (Jo Blake / Pleasance / Royal & Derngate Northampton)
Between Us (Rachel E Thorn and Alex Keen)
The Empathy Experiment (Rose Condo / PBH's Free Fringe)
Elton John: Rocket Man Live! (Liquid Lunch Productions)
You And I: A New Musical (Colla Voce Theatre)
Rob Auton: The Time Show (Show And Tell in association with Avalon Management)
Lucy Pearman: Baggage (United Agents)
Double Denim: Adventure Show (Hey Boss)
Demi Lardner: Ditch Witch 800 (Century)
Connie Wookey: Denied (Constance Wookey)
Archie Henderson: Jazz Emu (Archie Henderson)
Abbie Murphy: Eat Sleep Shit Shag (Hatch Talent)
Splash Test Dummies (Underbelly and Dummies Corp)
Beetlemania: Kafka For Kids (The Kafkateers)
Wrath Of Achilles (Bedivere Arts Company)
Wireless Operator (Silksheen Productions)
Definitely Louise (Bethany Heath)
Collapsible (Ellie Keel Productions and High Tide)
Can You See Where I'm Coming From? (Melanie Branton / PBH's Free Fringe)
Whose Mind Is It Anyway? (Whose Mind Is It Anyway?)
Sukh Ojla: For Sukh's Sake (Noel Gay Presents...)
Micky P Kerr: Kerr In The Community (Brett Vincent for GetComedy)
Darren Harriott: Good Heart Yute (CKP / Intertalent)
Buffering (Jenny Laville and Pauline Eyre)
Ben Verth: Sh*tegeist (Ben Verth)
Alex Williamson: Sin On My Face (Alex Williamson)
Andy Field's Funeral (Andy Field)
The Red (Corduroy Productions and Something For The Weekend)
Don't Be Terrible (Standard Man Productions)
Monsoon Season (Thieriot Productions and All For One)
Cream Tea And Incest (Peracals Productions)
Birth (Theatre Re in association with Glynis Henderson Productions)
Beach Body Ready (The Roaring Girls, Absolutely Cultured, Pleasance, York Theatre Royal, Hull Truck)
Art Heist (Poltergeist / Untapped by Underbelly and New Diorama Theatre)
Chords To Dream Of Love With (The Folk Orchestra Of Hangzhou Jiangnan Experimental School Of Zhejiang)
DNA (Casus Circus and Cluster Arts)
Yuriko Kotani: Somosomo (Mick Perrin Worldwide)
Rory O Hanlon - Confidence (Rory O Hanlon / PBH's Free Fringe)
Jessica Fostekew: Hench (Jessica Fostekew)
Bible John (Bible John and The Pleasance)
America Is Hard To See (Life Jacket Theatre Company)
House Of Hundred (Yesim Ozsoy Galata Perform Tiyatrosu - Turkey)
IvankaPlay (Snowy Owl)
Fingers And Thumbs with Andy Gunn (Andy Gunn)
Ayman Jarjour, Syrian Guitarist (Ayman Jarjour)
Blueswater Presents: Blues! (The Blueswater)
Backbone (Underbelly and Gravity & Other Myths)
Will Duggan: Class Two (Will Duggan)
Just These Please: Suitable (Just These Please)
Rosie Jones: Backward (Off The Kerb Productions)
Adam Rowe: Pinnacle (CKP and Intertalent)
Crybabies: Danger Brigade (Crybabies in association with PBJ Management)
Beep Boop (Crowded Outlet / Something For The Weekend)
Renaissance Music From Scotland And England (Byrd International Singers)
Sing Me A Song: The Robert Louis Stevenson Show (Neil Adam And Judy Turner)
Cathedral Lunchtime Concerts – Free (St Mary's Cathedral)
Cello On Fire (Peter Hudler)
YUCK Circus (Underbelly/YUCK Circus)
Róisín And Chiara: Get Nupty (Róisín And Chiara)
Ross Smith: Crying/Shame (Ross Smith)
Joe Bor: The Story of Walter and Herbert (Joe Bor)
Olaf Falafel: Knitting With Maracas (Olaf Falafel)
Alice Snedden: Absolute Monster (Berk's Nest / Avalon)